Enerjide Dışa Bağımlılık Sona Erdirilecek

Haber Tarihi : 26.03.2010 10:43:27 Hattat Holding Yeni Projeler Direktörü Tolga Tonguç, İhlas Haber Ajansı (İHA) Bartın ofisini ziyaret etti. Togunç, ziyarette şirketin Bartın'da yapacağı enerjiye dayalı yatırımları değerlendirdi.
A +   A -

Hattat Holding tarafından Bartın'ın Amasra ilçesine yapılan yatırımlar ile ilgili bilgiler veren Hattat Holding Yeni Projeler Direktörü Tolga Tonguç, İHA Bartın Ofisini ziyaret ederek, İHA Bartın Muhabiri Mustafa Ahmet Oktay ile görüştü. Batı Karadeniz Enerji Üssü Projesi kapsamında Bartın'ın Amasra ilçesinde önemli bir yatırım yapan Hema Endüstri A.Ş.'nin yeraltı zenginliklerini ekonomiye kazandırdıktan sonra, enerjideki dışa bağımlılığa da son vermeyi hedeflediklerini belirten Tonguç, enerjide, doğalgazda, petrolde ve elektrikteki dışa bağımlılık isteğinin Türkiye'yi gelişmekte olan ülkeler arasına sokamayacağını ifade etti. Hattat Holding Yeni Projeler Direktörü Tolga Tonguç, "Kendi kendine yetebilmek, kimseye bağımlı olmadan özgürce ayakta durabilmek öncelikle birey için, ikinci olarak da ülkemizin dünya devletleri arasındaki konumu için çok önemli. Eğer biz enerjide, doğalgazda, petrolde ve elektrikte dışa bağımlı isek, bu henüz gelişmiş ülkeler arasında yerimizi alamadığımızın bir belgesi olacaktır. Türkiye'de yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kullandığımız elektriğin ne yazık ki yüzde 80'nini dış ülkelerden alıyoruz. Amasra bölgesindeki olan taş kömürü rezervinin büyüklüğü yıllardır yapılan sondajlar neticesinde tespit edilmiş ve kanıtlanmıştır. Dünyanın ekonomide ve birçok alanda kendini ispatlamış ülkeleri, örneğin Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Japonya, Almanya gibi birçok ülkenin ortak bir özelliği var ki, hepside kendi kaynaklarını kullanarak kendi enerjilerini üretmeleridir. İşte bu nedenle bu örnek verdiğimiz ülkeler hem kendi enerjilerini üretiyorlar ve bunun sayesinde dışa bağımlılık gibi bir ülkenin gelişimini engelleyecek olan bir durumu da engellemiş oluyorlar. Tüm bunların yanı sıra diğer bir taraftan da ürettikleri enerjileri Türkiye ve bizim gibi enerji üretiminde zayıf olan ülkelere satarak ekonomilerini kalkındırarak gelişimlerini tamamlıyorlar" dedi.
Hattat Holding Yeni Projeler Direktörü Tolga Tonguç, Türkiye'nin kaynaklarını ekonomik kullanması gerektiğini, Bartın ve Amasra bölgesinde Hema Endüstri A.Ş.'nin enerji santrali alanında yaptığı yatırımların yanında, diğer yatırımcılarında da çevreye duyarlı enerji projelerini beklediklerini ifade etti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !