Traktörler görücüye çıktı

Haber Tarihi : 17.10.2009 10:15:06 Hattat Tarım'ın ürettiği ve Polonya, Irak ve Şili 'ye ihraç ettiği traktörler görücüye çıktı.
A +   A -

Hattat Tarım bu yıl 7.'si düzenlenen Bursa Tarım Fuarında 570 metrekare iç, 500 metrekarelik dış alanda kurduğu şov standı ile yerini aldı. Hattat Tarım bu yıl fuarda yeni ürünleri ile öne çıkıyor. Devlet Bakanı Faruk Çelik, Hattat serisinin kalitesini ve konforunu denedi. Hattat Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat ile Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye 'de ilk kez görücüye çıkan ve ihraç edilerek büyük beğeni toplayan traktöre binerek incelemelerde bulundu. Yeni geliştirilen ve Bursa Fuarı'nda ilk defa sergilediği ürünler hakkında şirketin Ticari Genel Müdür Yardımcısı Uygar Uşar, "İlk ürünümüz ihraç pazarı için geliştirdiğimiz 80-100 beygir arasında üretilmeye başlanan ihraç A serisi traktörler. Traktörlerin motor hariç tüm aksamı yerli ve ana parçalarının tümü kardeş şirketimiz HEMA tarafından üretiliyor. Motor parçalarının da birçoğu yine HEMA tarafından üretilip montaj için üretici firmaya gönderiliyor. Bu traktörler ağırlıklı Avrupa pazarı için geliştirilmekle beraber bugüne kadar Polonya dışında Şili ve Irak'a da ihraç edildi. 2010 yılı sonuna kadar sırada iki Avrupa ülkesi daha var. Traktörleri tasarımdan seri üretime 6 ay gibi kısa bir sürede geliştirdik. Bunu da HATTAT ve HEMA 'nın 56 kişilik dev ARGE merkezine borçluyuz. Bu merkezde traktör, otomotiv parçalarından komple traktöre kadar isteğe özel ürün geliştirme kabiliyetine sahibiz. Hattat Tarım olarak sadece iç piyasada değil, uluslararası arenada da iddialı olmayı hedefliyoruz. Bu nedenle 2010 yılında satışlarımızın 3'te 1'ini yurtdışına yapmayı kendimize hedef koyduk. Sahip olduğumuz üretim ve ARGE gücüne de bu yakışır. İkinci ürünümüz ise ürün eksikliğini hissettiğimiz kompakt ve bağ bahçe traktörü. Bu traktöründe ilk prototipini ilk kez Bursa Fuarında Türk çiftçisinin beğenisine sunduk. Seri imalatına ise Ocak 2010'da başlayacağız. Bu ürün de yine aynı şekilde yerli parçalardan üretildi ve ana parçalarının tamamı HEMA 'dan alındı. İhraç A serimiz gibi kendi ARGE ekiplerimiz tarafından 3 ay gibi kısa bir sürede geliştirildi, önümüzdeki 3 ay içinde de seri imalata geçilecek. Bu traktörün esnek tasarımı sayesinde 50-80 bg arasında aynı şasi üzerine hem tarla hem de bahçe traktörü imalatı yapabileceğiz" dedi.
Ticari Genel Müdür Yardımcısı Uygar Uşar, "Üçüncü ürün ise mevcut 55-75 bg güç aralığında yer alan A serimize yeni bir kaput tasarımı ve kabin eklenmesi şeklinde oldu. Çiftçilerden gelen yoğun talep üzerine bu serimize de kabin aplikasyonu yaptık ve yeni kaput tasarımı ile de tüm ürün gamımızda aynı konsepti işlemiş olduk" dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !