Haber Tarihi : 28.12.2017 17:24:42

BÜ'de Mağaraların Turizm Ve Peynir Üretimine Kazandırılması Konuşuldu

Bartın Üniversitesi-BAKKA işbirliğinde düzenlenen panelde “Mağaraların Turizm ve Peynir Üretimine Kazandırılması” konuşuldu. Panelde Küre Dağları Milli Parkındaki mağaraların peynir üretimine uygunluğu vurgulandı.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından “Mağaraların Turizm ve Peynir Üretimine Kazandırılması” konulu bir panel gerçekleştirildi.

Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın yönettiği panelde; Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akın "Geleneksel Peynir Üretimi", Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ufuk Çelebioğlu "Probiyotikler", Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlü Abdülsettar Bayram "Bartın Tarım Sektörü", Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Fatih Ayaz ile Fikri Boyacıoğlu "Obruk Peyniri ve Saha Faaliyetleri", Küre Dağları Milli Park Müdürlüğünden Yenihan Atılgan "Mağaralar", serbest araştırmacı Hamdi Mengi ise "alternatif Turizm Değeri Mağaralarımız" konularında konuştu.

Bartın’ı markalaştıracak unsurlar ortaya çıkarılmalı

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ticaret ve Sanayi Odası İl Danışmanı Doç. Dr. Gökhan Gündüz, etkinliği “Bartın için ne yapabiliriz” sorusundan yola çıkarak düzenlediklerini söyledi.

Bartın’da istihsal (üretim), istihdam, ihracat konularına odaklandıklarını vurgulayan Gündüz, bu konuların çözülmesi gereken öncelikli konular arasında yer aldığını belirtti.

Bartın’ın dinamiklerinin incelendiğinde Bartın’ı markalaştıracak unsurların henüz ortaya çıkarılmamış olduğuna dikkat çeken Gündüz, “ Bartın’ı markalaştıracak Malatya’nın kayısısı, Kayseri’nin pastırması, Bursa’nın İskender kebabı gibi unsurları ortaya çıkarmak gerekiyor” dedi.Bartın’da 3 işletmede toplam 4 bin 640 ton peynir üretildi

Panelin ilk konuşmacısı olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdülsettar Bayram, Bartın’da süt üretimine yönelik bilgiler verdi. Bartın’da 2016 yılında Bin 805 sağmal hayvandan 51 bin 684 ton süt sağıldığını belirten Bayram, sağılan sütün 36 bin 550 tonunun işlendiğini bunun ise toplam sağılan sütün yüzde 70’i olduğunu aktardı. 3 işletmede toplam 4 bin 640 ton peynir üretildiğini ifade eden Bayram, Divle (Obruk) peynirinin üretildiği bölgeye değer kattığına değindi.

Mağara peynirciliğini anlattı

Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akın ise mağaralarda peynir olgunlaştırma hakkında konuştu.

Mağaralar kullanılarak basamaklı olgunlaştırma gerçekleştirilebileceğini belirten Akın, “ Ancak, mağarada peynirin olgunlaşması için mağaranın bulunduğu yerin ve mağaranın içinin sıcaklığı, nisbi nemi ve mağaradaki hava sirkülasyonu ile olgunlaştırılacak peynirin çeşidi önemlidir” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Hasan Ufuk Çelebioğlu, Peynirlerde probiyotik kullanımını konusunda bilgi verdi. Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Veteriner Hekim Karaman Divle Obruğu Tulum Peynirinin üretim süreçlerini anlattı.

Küre Dağları Milli Parkı Mağaraları Peynir Üretimine Uygun

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğünden Yenihan Atılgan ise Küre Dağları Milli Parkının mağara potansiyeli açısından dünyada ikinci, Türkiye’de ise birincidir. Yaklaşık yüze yakın mağara barındıran Küre Dağları Milli Parkının içerisindeki yapılan araştırmalara göre mağaralardaki iklim yapısının peyniri üretimine uygun olduğunu vurguladı.